Sanal Beyin Hücresi – Yapay Zekalar

Daha Önce ki yazılarımda yapay zekalar hakkında düşüncemi belirtmiştim, fakat bilim adamları gün geçtikçe beni şaşırtmaya devam ediyor. Bence akıllı robotlar benim tahmin ettiğim zamandan bile önce karşımıza çıkacak. Allen Institute for Brain Science ilginç bir şey yaptı.

Beyin hücreleriyle tıpatıp çalışan, Sanal beyin hücreleri üretti. Yaklaşık 40 adet denek üzerinden alınan beyin hücreleri (ameliyatlarda alınması mecbur olan hücreler,parçalar) ile kendi sanal beyin hücresini üretmeyi başardı. Üretilen beyin hücresi sanal ortamda tıpkı bir insan beyni gibi tepki veriyor, gönderdiği elektrik sinyalleri insan beyin hücresiyle aynı.

Bence bu buluş ile hasar görmüş,hastalıklı vs… beyin hücrelerini onarabilir, Gelecek yıllarda karşımıza çok farklı bir şekilde çıkabilir. Tıp dünyasının mutlaka işine yarayacaktır diye düşünüyorum.

Bu Haberi okuduğumda yazarlar ve ziyaretçiler yapay zekalardan korkuyorlar, önceden de demiştim korkmamıza gerek yok bunlar terminatör olacak değil ya ? çok fazla aksiyon flimleri izlemişler. Bu korkular boşuna Yapay zekalar evren için iyi bir şey olacaktır. Bazı ülkelerde yapay zeka bakanlığı bile açılmaya başlandı örnek olarak Suudi Arabistan. Emin olun ki korkutucu bir gelecek bizi beklemiyor ! yapay zekalar ile muhteşem bir gelecek bizi bekliyor !

Sanal Beyin Hücresi – Yapay Zekalar

Onur Çetin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir