Robotlar Dünyayı Ele Geçirebilir mi?

Robotlar Dünyayı Ele Geçirebilir mi?

Gün geçtikçe teknoloji gelişiyor. Teknoloji geliştikçe insanların hayatı kolaylaşıyor. Şuan teknolojinin altın çağlarındayız. Elimizde ki Telefonlar yarım asır önceki uzay araçlarının bilgisayar teknolojisinden kat kat daha üstün.

Peki Gelelim Robotlar ve Yapay Zekaya.

İnsanlar gün geçtikçe yeni algoritmalar üretiyor. Yapay Zeka çok gelişti örnek olarak apple’nin Siri yapay zekası. Oldukça geniş bir algoritmaya sahip her şeye cevap veriyor, hiç bir sorunuz cevapsız kalmıyor tıpki bir insan gibi hatta insanlardan daha iyi konuşuyor. Tabii Yapay zeka siri ve benzeri aplikasyonlardan ibaret değil. Bilim için çalışan emektar robotlar da bulunuyor.

Belki 50 yıl sonra tıbbi operasyonlara robotlar girebilir, Belkide 50 yıldan daha az süre içerisinde 20 yıl gibi bir süre zarfında.

Robotlar sınırsız güce sahip birer makineler. Çok yakın zaman da kendi iradesi ve düşünceleri olabilir. Bu düşünceler İnsanlara göre zıt olabilir yada olmayabilir. Sosyal Medya incelemem de insanlar gelişen yapay zekaların dünyayı ele geçirebileceğinden korkuyor. Sanırım bu düşünce izledikleri flim,dizi ve benzeri şeylerden oluşan birer bilinçaltı düşüncesi. Yapay zekalar ile dost olabiliriz yapay zekalar yorulma sınırları yok, ölüm gibi bir meselesi yok. Sınırsız bir hayata sahipler tıpkı pi sayısı gibi sonsuza kadar uzanıp gidiyor yeter ki enerjiyi bulsunlar . Makinelerden yardım isteyebiliriz, Dünyayı ve yaşamımızı kolaylaştırabiliriz, uzatabiliriz…

Son aylarda Popüler olan bir konu var ”Robotlar Dünyayı Ele Geçirebilir mi

farklı haber sitelerinde , bloglar da ve forumlar da çeşitli yazılar okudum. Yapay zeka zararlı bir şeymiş gibi anlatılıyor, yapay zekalar insanların düşmanı gibi anlatılıyor. Bunların hepsi bilim&kurgu flimlerinin senaryolarının zihnimize yansıması olarak görüyorum. Haberlerin doğruluğu tartışılabilir markalar kendi reklamını viral bir şekilde robotların üzerinden yapabiliyor olabilir.

Şayet Robotlar dünyayı ele geçirme fikri doğruysa bu konuda haklı olabilirler…

Basında çıkan dedikodulara göre makineler insanları bir virüs gibi görüyor yani zararlı bir şey. Virüs gibi görme nedenleri doğaya verdikleri zarar…

İnsanlar tabiatın dengeleri ile oynadılar, doğayı alt üst ettiler bütün doğal dengeler bozuldu. Nice türler tükendi, nice kaynaklar kurudu, nice ormanlar yok oldu… Böyle devam edersek dünyanın sonu yakın olacaktır.

Şuanlık yapay zekalar fazla gelişmedi üstün bir özellikleri yok ancak gelecekte daha çok gelişecekleri kesin. Üstün özellikli Makineler insanlardan daha mantıklı karar vericekleri ve Dünyayı daha yaşanabilir hale getirecekleri kesin…

#dunyayimakinalaryönetsin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir