Beynimizi Kuantum Bilgisayarlara Entegre Edebilir miyiz?

Beynimizi Kuantum Bilgisayarlara Entegre Edebilirmiyiz?

Kuantum Bilgisayar Nedir ?

Kuantum Bilgisayarların Normal Bilgisayarlardan Farklılıkları Klasik bilgisayarlar tüm işlemlerini 1 ve 0 değerini alabilen klasik bit’lerle yaparlar. Kuantum bilgisayarlar ise kuantum bitlerini yani q-bit’leri kullanırlar. Bunlar aynı anda hem 1 hem de 0 değerini alabilirler

Beynimizi Kuantum Bilgisayarlara Entegre Edebilir miyiz? Sorusu dün Gece Yatarken aklıma takılmıştı izlediğim bir flimde ”Evrim” önce maymunun beyninde ki şeyler süper bilgisayarlara entegre ediliyordu sonra ise bir insanın beyninde ki şeyler transfer ediliyordu filmi 2 yıl önce izlemiştim bu soru aklıma takılmıştı ama dün gece ki gibi aklıma takılmamıştı.

Öncelikle Evrim Filmi Hakkında ;

Dr. Will Caster, büyük buluşlar yapmış, şimdilerde ise bir önemli yapay zeka projesini yürüten bir bilim adamıdır ve bu nedenle teknoloji karşıtı bir takım radikal grupların tepkisini çekmektedir. Nihayetinde bu kişilerin istedikleri teknolojik yardımı yapmadığı için bir terörist grubun saldırısına uğrar ve cinayete kurban gider. Kendisi gibi bilim adamı olan eşi Evelyn, Will’in beynini gelişmiş bir süper bilgisayara entegre eder. Will’in bedeni ölmüştür ama beyni eşiyle yeniden iletişime geçer. Dahası Will, bağlı olduğu bilgisayardan internet aracılığı ile tüm dünyayı yaklaşan terörist tehlikeye karşı uyarmaya başlar. Fakat terörist grup Will’in hala hayatta olduğunu fark edince, süper bilgisayarı yok etmek için harekete geçerler… Yönetmenliğini Wally Pfister’ın üstlendiği filmin senaryosu Jack Paglen’e ait. Başrol ise bu türde görmeye alışık olmadığımız bir isim olarak Johnny Depp.

Konuşmaya başlamadan önce Evrim Filmini Mutlaka izlemenizi öneriyorum muhteşem ötesi bir bilim kurgu filmi.

Beynimizi gelişmiş bir bilgisayara entegre ettiğimizi düşünelim;

Benim Düşüncem; beynimizde ki düşünceler (veriler) süper bilgisayarların depolama alanlarına transfer edilebilir (önümüzdeki 50 yıl içerisinde yada 100 yıl içerisinde olabilir). Belirli bir algoritma yazılarak aynı evrim filminde ki gibi olabiliriz, Fakat bu konuda da olumsuz düşüncelerim var. Transfer edilen veriler sürekli eski düşüncelerimizi yansıtacaktır yani yeni düşünceler olmayacak sürekli eski şeyleri söyleyeceğiz düşünce tarzımız aynı kalacak hiç değişmeyecek, sanal beyinlerimiz olduğu yerde kalacaktır.

Bu transfer İşlemininde teknoloji gelişmesi olacaktır. Şuanda protez kollar örnek gösterilebilir beyin emir veriyor protez kol uyguluyor. ileride ki aşama beynimizdeki düşüncelerin bir projeksiyona yansıması vb. bir şey olabilir

Bu veri transfer işlemini görmem için ömrüm yetmeyebilir. Belki 50 Yıl Sürecek belkide 1-2 asır sonra…

Onur Çetin

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir